Kampüs Dışı Erişim

İTÜ Kütüphane'nin sahip olduğu elektronik yayınlara (kitap, tez, makale vb) UZAKTAN (OFF CAMPUS ACCESS) erişim 2 yolla sağlanmaktadır.

1-BİRİNCİL YOL: Kütüphane Otomasyon Sisteminin Sağladığı Proxy Servisi Üzerinden

Kütüphane koleksiyonunda yer alan elektronik kaynaklara kütüphane hesabı ile (Adınız soyadınız, Üniversite no./kurum sicil no ve kütüphane pin kodunu kullanarak), Tarıyorum Alanı, Veritabanları sayfası ve Elektronik Dergiler sayfasından "KAMPÜS DIŞI" yazan bağlantılar yoluyla giriş yaparak içeriklerine uzaktan erişebilirsiniz. 

Veritabanları Servisi Üzerinden Uzaktan Erişim Sayfası https://kutuphane.itu.edu.tr/arastirma/veritabanlari

Veritabanları Sayfasındaki Kampüs dışı BağlantılarElektronik Dergi Servisi Uzaktan Erişim 
Sayfası: 0-search.ebscohost.com.divit.library.itu.edu.tr

Elektronik Dergiler Kampüs Dışı


Ayrıca Katalog Tarama, Tarıyorum, E-Tezler servisleri de aynı erişim şekliyle uzaktan erişime açıktır.

tariyorumtr wamlogin ebsco_tariyorum

Not: Kütüphane hesabı veya kütüphane PİN kodu bulunmayan mensuplarımız https://kutuphane.itu.edu.tr/hizmetler/uyelik sayfasından hesap talebinde bulunabilir, hesap aktivasyonun ardından aynı sayfadan kendileri kütüphane PIN kodu alabilirler. PIN işlemleri hakkında daha fazla bilgi için PIN İşlemleri sayfasına göz atabilirsiniz.
Kütüphane Üyeliği


 2- ALTERNATİF YOL: Bilgisayarınızda Proxy Ayarlaması Yaparak 


 Bilgisayarınızda yapacağınız ayarlama ile kampüs dışından erişimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ayarlamayı yaptıktan sonra kampüs içinden bağlanıyor gibi kütüphane elektronik kaynaklarına erişebilirsiniz. (Örn.: http://www.sciencedirect.com sitesine aynen bu adresle erişebilirsiniz.) 

Not: Proxy ayarı yaptıktan sonra toplu tarama ve veritabanlarının altında olan kampüs dışı linklerini kullanmadan doğrudan giriş yapmanız gerekmektedir.
Proxy ayarından sonra kampüs dışı linklerini kullanırsanız hata alır ve giriş yapamazsınız.


Not: İTÜ Akademik VPN hizmetinden faydalanarak da kampüs dışından kütüphane elektronik kaynaklarına erişmeniz mümkündür. Akademik VPN hizmetinden faydalanmak için tıklayın.  

Windows için Proxy Ayarının Yapılması

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda proxy ayarlaması için İTÜ Library Proxy Switcher programını indirip bilgisayarınıza kurabilir ya da aşağıdaki yolla kendiniz yapılandırma yapabilirsiniz.

Elle Yapılandırma

 Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda denetim masası, internet seçenekleri kısmından bu ayarlama işlemini tüm tarayıcılarınız için yapabilirsiniz. Windows 8 veya 10 sürümlerinden birine sahipseniz, başlat menüsüne tıkladıktan sonra "internet seçenekleri" şeklinde arattığınızda Internet Seçenekleri bölümünü bulabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek Denetim Masasında internet seçeneklerinden proxy ayarlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

1) Denetim masasını açın, Ağ ve İnternet bölümüne girin; 
ayar
2) İnternet Seçeneklerine tıklayın;
ayar2

3) Sonrasında sırasıyla "Bağlantılar" ve "Yerel Ağ Ayarları"na tıklayın. 

ayar3

4) Açılan pencerede yalnızca "Otomatik yapılandırma komut dosyası kullan" kutusunu işaretleyin ve Adres kutusuna http://service.library.itu.edu.tr/proxy/proxy.pac adresini tanımlayın. 

ayar4

5) Tamam'a tıklayarak pencereyi kapatın. Bundan sonra öğrenci numaranız ve kütüphane PIN numaranız ile veritabanlarına kampüs içinde gibi erişebilirsiniz. Bu servisi İTÜ VPN ile kullanmamalısınız.


MacOS İşletim Sistemi İçin Proxy Ayarları

MacOS işletim sisteminde proxy sunucusu ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edin:
1) Sistem tercihlerinden Ağ'ı tıklayın.
2) Listede kullandığınız ağ servisini seçin; örneğin Ethernet veya Wi-Fi.
3) İleri Düzey’i, sonra Proxy’i tıklayın.
4) Otomatik Proxy Konfigürasyonu'nu seçin. Ardından, PAC dosyasının adresi olan
  http://service.library.itu.edu.tr/proxy/proxy.pac
adresini URL alanına girin. Girdiğiniz adresin http ile başladığından ve başında ve sonunda boşluk olmadığından emin olun. 

macproxy


Bağlantı ayarlarınızı tamamladıktan sonra, bir elektronik kaynağa erişmek istediğinizde; kullanıcı adı ve parola soran kutucuğa; kullanıcı adı olarak İTÜ Giriş kullanıcı adınızı veya öğrenci numaranızı, parola olarak da kütüphane PIN numaranızı yazın ve giriş yapın. Sonrasında kütüphane elektronik kaynaklarının normal adreslerini (kampüs içi adresleri) kullanarak açmayı deneyin. 

itü kullanıcı adı ve kütüphane pini