Duyurular

Springer Nature Oku &Yayımla Anlaşması

01 Şub 2024
Resim1
springer nature1

Değerli İstanbul Teknik Üniversiteliler,

Abonesi olduğumuz SpringerLink, yeni adıyla Springer Nature, Veritabanı Anlaşması, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) Projesi dahilinde 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür.

İTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, EKUAL kapsamında Dönüşüm Anlaşması'nın daimi katılımcısıdır. Anlaşma dahilinde, Web of Science’da (SCI, SSCI, AHCI) yer alan, Q1 ve Q2 Grubu Springer Nature Hibrit Dergilerinde “Original Article”, “Review Article” ve “Continuing Education” türündeki yayınlara açık erişim desteği sağlanacaktır.

Bu anlaşma ile üniversitemiz yazarları makalelerini açık erişim (AE) yayınlama hakkına sahip olacaktır ve makale işlem ücretleri TÜBİTAK ULAKBİM tarafından karşılanacaktır. Anlaşma, 01 Ocak 2024 tarihi itibari ile aktif hale gelmiştir. Yazarların başvuruları bu tarihten itibaren anlaşma kapsamında değerlendirilecektir.

Söz konusu anlaşma kapsamında yıllık AE makale yayımlama kotası bulunmaktadır. Ancak, anlaşma şartlarına göre, kurumlar için bir “AE makale kota tahsisi” yapılmayacaktır.  Belirtilen dergilerde makalesi kabul edilen sorumlu yazarın yayını, yazarın AE yayınlanmasını istemesi halinde, yayının geliş sırasına göre işleme alınacak ve yeterli kota bulunması durumunda, kriterlere uyan makalelerin AE yayımlanması için TÜBİTAK ULAKBİM tarafından onay verilecektir.

 

Yazarların Bilmesi Gerekenler:

  • Destekten yararlanılabilmesi için başvuru sahibinin, makalenin sorumlu yazarı (corresponding author) olması ve yayındaki ismi altında kurum adının geçmesi yeterli olacaktır.
  • Makale başvurusu yaparken, kurumsal e-postaların kullanılması AE onay süreçlerinin sorunsuz işlemesi açısından önemlidir.
  • AE makale yayımlama desteği yapılacak dergi listesi (01.01.2024 – 31.12.2024 arası geçerli olan) ilişiktedir ve Q1/Q2 dergi listesi 31.12.2025’e kadar geçerli olacaktır.

Faydalı Linkler:

  1. Springer Nature-Türkiye OA Agreement
  2. Springer Nature AE Anlaşması
  3. Yazar Rehberi

 

Siz değerli araştırmacılarımızın bol atıflı ve yüksek kaliteli yayınlarının bilim dünyasına büyük katkı sağlayacağı bilinciyle Springer Nature – TÜBİTAK ULAKBİM Oku & Yayımla Anlaşmasının ülkemiz bilim insanlarına hayırlı olması dileriz.

Saygılarımızla

İTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı